. به دانش آموزان خود ایمیل بزنید تا به آن ها یادآوری کنید در کنارشان هستید

به آن ها بگویید که چگونه برای مقابله با اوضاع جدید، برنامه ی درسیتان را تغییر دادید و این که تغییر بخشی از زندگی است. با دانش آموزان خود هم دردی کنید و راحت باشید. مثلاً به آن ها بگویید که وقتی داشتید صحبت هایشان را در کلاس آنلاین می خواندید، ناگهان به ذهن تان رسید خانه را کمی تمیزکاری کنید. کاری که مدام آن را عقب می انداختید.

۲. روی مفهوم سخت گیری تأمل کنید

دانشجویان خود را به چالش بکشید و همین طور آن ها را حمایت کنید. به عنوان معلم، میزان سخت گیری و حمایت شما باید با هم در تعادل باشند. اما به دلیل کرونا در شرایطی هستیم که دانش آموزان به حمایت بیشتری از سخت گیری نیاز دارند. این را می گوییم، چون نگرانیم بعضی از اساتید روی سخت گیری تاکید بیشتری داشته باشند. اما بیایید کمی صادق باشیم. با توجه به شرایط، بهتر است فشار درسی کمتری به دانشجو وارد کنیم.

۳. بعضی از مطالبی را که قبل از تعطیلی در کلاس های حضوری درس داده بودید مرور کنید

به خصوص برای آن دسته از دانش آموزانی که دل شان برای محیط کلاس تنگ شده است. این احتمالاً به حافظه ی آن ها کمک می کند زمانی را که بخشی از جامعه ی دانشجویی بودند به خاطر بیاورند و به آن ها یادآوری می کند که هنوز بخشی از همان جامعه هستند. به عنوان مثال وقتی به دانشجویان خود ایمیل می زنید بگویید: یادتان هست در کلاس در مورد این مسئله صحبت کرده بودیم؟

یا این که از جملات امیدوار کننده و خوش بینانه استفاده کنید. مثلاً بگویید: وقتی مهر به دانشگاه برگشتید می توانیم در مورد این مبحث درسی تحقیق کنیم. این به دانشجویان کمک می کند تا مشتاقانه منتظر بازگشت به دانشگاه باشند.

راهکار هایی برای تشویق دانش آموزان به درس خواندن در دوران کرونا

۴. فرصتی برای دانش آموزان فراهم کنید که به هم شماره تلفن بدهند!

کمک کنید آن هایی که دوست دارند در تلگرام یا واتس اپ با هم گروه بزنند. گاهی اوقات ممکن است برای بعضی دانش آموزان مشکل باشد که شماره تلفن همکلاسی های خود را بخواهند. اما در چنین شرایطی بهتر است افراد با هم در ارتباط باشند و از هم حمایت عاطفی دریافت کنند. به خصوص این که بدانید افراد دیگری نیز در وضعیتی مشابه شما قرار دارند، باعث می شود راحت تر بتوانید مسائل را پشت سر بگذارید.

۵. مسئله ی مهمی که با آن روبه رو هستیم را نادیده نگیرید

اگر می توانید با دانش آموزان خود در مورد کووید ۱۹ و احساس ترس صحبت کنید. این فرصت بسیار خوبی است که به آن ها یادآوری کنید منابع خبری خود را آگاهانه انتخاب کنند و مراقب باشند اطلاعات غلط بعضی رسانه ها را باور نکنند.

۶. یادتان باشد که دانشجویان به جز کلاس های درس و دانشگاه، از چیز های دیگری نیز در زندگیشان عقب افتاده اند

به طور مثال در دانشگاه انجمن ها و کانون هایی وجود دارد که دانشجویان در مورد مسائل غیر درسی مثل ورزش و فرهنگ و هنر با هم صحبت و فعالیت می کنند؛ که با توجه به تعطیلی دانشگاه ها، ملاقات های حضوری در این کانون ها هم لغو شده است؛ و برای خیلی از آن ها حتی جلسه ی مجازی هم تشکیل نمی شود.

۷. سعی کنید برای آن ها فضایی ایجاد کنید که بتوانند در آن از مسائل زندگیشان صحبت کنند

مخصوصاً فضایی که بتوانند ترس و استرس خود را تخلیه کنند. بگذارید دانشجویان تان بدانند که کنارشان هستید و اگر کمک خواستند به آن ها کمک می کنید. بگذارید بدانند شما با مشاورین و متخصصین سلامت روان در تماسید و اگر خواستند با کسی حرف بزنند آن ها را راهنمایی می کنید. یا این که شخصاً از هر کدام از دانش آموزان یا دانشجویان خود بپرسید که چه کمکی می توانید به آن ها بکنید.

حرف آخر

واضح است لیستی که خواندید جامع نیست و می تواند موارد بیشتری داشته باشد. احساسات تاثیر عمیقی بر یادگیری دانش آموزان دارد. به خصوص همان طور که احساسات مثبت در بعضی موارد به یادگیری بهتر کمک می کند، احساسات منفی مثل ناراحتی یا استرس تاثیر بدی بر یادگیری می گذارد.

در ضمن احساسات بر روی حافظه نیز تاثیر می گذارند و باید جدی گرفته شوند. امروزه علاوه بر تکنولوژی های پیشرفته و روش های هوشمندانه برای تدریس، به ایجاد محیطی سالم و امن در کلاس درس نیازمندیم و مسائلی مانند کرونا فقط این نیاز را پررنگ تر نشان می دهند. چه کلاس حضوری باشد یا مجازی، نیاز داریم به احساسات دانشجویان اهمیت دهیم. اصلاً تصور کنید دانشجو یا دانش آموزی هستید که در تلاش است در چنین اوضاع نا به سامانی درس بخواند. به نظر شما چه عواملی باعث می شود به درس خواندن ترغیب شوید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید و فراموش نکنید یادگیری و امید از یکدیگر جداشدنی نیستند.

راه های درس خواندن در ایام کرونا

راه های پیشگری از کرونا در مدرسه

رعایت نکات ایمنی در مدرسه

ها ,دانش ,هم ,آموزان ,های ,دانشجویان ,آن ها ,دانش آموزان ,به آن ,خود را ,در کلاس

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

ترجمه مقاله داستان و رمان بنويسيم forbetterschool هر چی که بخوای کامپک داستان کوتاه عاشقانه | سایت عاشقانه ها . کدابزار/مرجع دانلود کدهایوبمستری/دانلود تم وبلاگ aboayineht مطالب اینترنتی نگاه